Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

 

Resultat Norrvidinge 2012-05-20
Domare Hanar:  Sanna Johansson
 Tikar: Petra Högberg

BIR
Gep's Big Bear's White Wolf & BIM Altonastigens Darkest Light
 
Hanar
Valpar 4-6 månader
Bir-valp: Khaimas Christmas Nanook, Tomas Gustafsson
Valpar 6-9 månader
1.       Hjerpegården Onslow Bamsing, Susanne Ottosson
Tikar
Valpar 6-9 månader
1.       BIM HP Varförinte Lill-Clara, Marie Göthberg
2.       HP Endless Edens In Our Memory Forever, Anette Berntsson
3.       HP Varförinte Lill-Cocos, Hanna Broström
4.       Hjerpegården Ester Bamsing, Christina Gustafsson
HANAR
Juniorklass:
1.       CK Lilla Äventyrets Izsak, Patrik von Eggers
2.       Hjältarnas Lakritssnurra, Ann Mari Lindvall
3.       Shimani’s Black Sucki, Ninni Lönnbro Borsic
Unghundsklass:
---
Öppenklass:
1.       CK Gep’s Big Bear’s Itallian Stallion, Gina E Persson
2.       CK Blizzmajazz Boogie Down Productions, Jenny Bergdahl
3.       CK Leonskall’s Kizz Me Bobbo Linslus, Marina Björnbrink
4.       CK Endless Edens Rainbow Guardien, Eva Andersson
CK Fairytroll's X-Mas Elf Zoran, Torbjörn Carlsson
CK Knickerbockers Maffiga Magnetit, Petter Järleskog
Championklass:
1.       CK Gep’s Big Bear’s White Wolf, Gina E Persson
2.       CK Endless Edens Rain, Anette Berntsson
3.       Löveliens Eron, Lars Marius Andersen
Veteranklass:
1.       BIM-vet Garplyckan’s Cruiser Van Yellow, Niklas Bohn
BÄSTA HANHUNDSKLASS:
1.       BIR, Gep’s Big Bear’s White Wolf, Gina E Persson
2.       Endless Edens Rain, Anette Berntsson
3.       CERT, CHAMPIONAT Gep’s Big Bear’s Itallian Stallion, Gina E Persson
4.       Blizzmajazz Boogie Down Productions, Jenny Bergdahl
 
 
TIKAR
Juniorklass:
1.       CK Altonastigens Sommarskrud, Marina Björnbrink
2.       CK Knickerbockers Impasible Kaka, Roger Arvidsson
3.       CK Shimani’s Magical Power Wakanda, Susanne Oscarsson
4.       Skjaergaardens Copy My Attitude, Elise von Holten
Unghundsklass:
1.       CK Leodal’s Belize, Angelica Klavbäck
2.       CK Aqualeo’s Hildur Tilli, Gina E Persson
3.       Löveliens Loraine, Nordmo Vegard
4.       Blå Rosens Isn’t She A Queen, Ann-Britt Olsson
Öppenklass:
1.       CK La Dolce Luna’s Mega Honey-Me, Björn Tinglöf
2.       CK Enjoy Bear’s Dream Of Diamonds, Jenny Young
3.       CK Knickerbockers Amarosa Ametist, Katarina Eivesson Ulmehed
4.       CK Yakz Silje, Marie Karlsson
Championklass:

         1.       CK Altonastigens Darkest Light, Lars-Gösta Johansson
         2.       CK Lejonvinden’s Smaragd To Teddybear, Angelika Klavbäck
         3.       CK La Dolce Luna’s Mega Heavenly-Me, Carina Andersson
         4.       CK La Dolce Luna’s Mega Harmony-Me, Agneta Eriksson
                 CK Boyzone's Dragonfly, Mats Hall
                 CK Fairytroll's Gorakiki Walking Stick, Maria Andersson
                 CK Khaimas' Saturday Flame, Pia & Jörgen Hansen
                 CK Skjaergaardens Cant by me Love, Pia Ferrold
Veteranklass:
1.       BIR-vet CK Altonastigens Zarine, Marie Karlsson
2.       Gep’s Big Bear’s Baby’s In Black, Mats Hall
3.       Altonastigens Elanor, Per Hall
BÄSTA TIKKLASS:
1.       BIM Altonastigens Darkest Light, Lars-Gösta Johansson
2.       Lejonvinden’s Smaragd To Teddybear, Angelika Klavbäck
3.       CERT, Leodal’s Belize, Angelica Klavbäck
4.       R-CERT, La Dolce Luna’s Mega Honey-Me, Björn Tinglöf
Bästa Uppfödargrupp:
1.       HP Altonastigens Kennel, Ingela Farnestam & Lars-Gösta Johansson
2.       HP Fairytrolls Kennel, Maria Andersson
3.       HP Endless Eden, Anette & Rikard Berntsson
 
 

 

Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »