Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

Resultat rasspecial
 Borås 2017-07-01


Domare: Kerry Rushby, England
Antal anmälda: 70


BIM & BIR


BIS-valp

    
Certhane                                       Certtik


BIR & BIM-veteraner


Bästa avelsklass

Valpklass 4-6 mån
Hanar (1 anmälda)
   
1. HP BIR-valp Liongate's Vario Karin Chudzinska, NO
     
Tikar (2 anmälda)    
1. HP BIM-valp Sjöwildas Mrs Norris Annelie Blom
2. Mamili's All I See Is You Emma Ekelund
     
Valpklass 6-9 mån
Hanar (2 anmälda)
   
1. HP BIR valp BIS valp Skjaergaardens Bumbibears Bombo Tone Mosby, NO
2. HP Mathoaka's I'm Yor Buddy Claes Niesel
     
Valpklass 6-9 mån
Tikar (5 anmälda)
   
1. HP BIM-valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall
2. HP Mathoaka's Hope And Glory Viviann Elf
3. Dragongårdens Uptown Funk Christina Öberg
4. Mathoaka's Sunbeam In Your Eyes Ann-Charlott Petré
opl. Mathoaka's Choose To Be Happy Karin Söderqvist
     
   VUXNA
HANAR    
Juniorklass (6 anmälda)    
1. Ex, CK, La Dolce Luna's Leacyshinesforme Cecilia Lundquist
2. Ex, CK Sjöwildas Hulken Marvels Hero Susann & Jan-Åke Oscarsson
3. Ex Good Akiola's Gaucho Lion Vom Stei Ann-Charlott Petré
4. Ex Endless Edens Chief Little Raven Jennie Florin
opl. Vg Hjältarnas Godbit Ellinor Tordell
     
Öppenklass (7 anmälda)    
1. Ex, CK Dragongårdens Dear Boy Anne Heinonen
2. Ex, CK Leodal's Exclusive Escalade Viktoria Smith
3. Ex Fairytroll's Goblin Bright Cullinan Maria Andersson
4. Ex Lejonhjärta Byggvir Annette Lerjéus
opl. Vg Knattebergas Haloween Ghost Marie-Helen Andersson
opl. Vg Lejonhjärta Bure Marita Klingberg
opl. Vg Skorres Wilmer Jane Askfelt
     
Championklass (6 anmälda)    
1. Ex, CK Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
2. Ex, CK Namupalan Bling Cmack Chap Jessika Junehall
3. Ex, CK Skjaergaardens Die Another Day 007 Irene Ueland, NO
4. Ex, CK Golden Charmer Calix Mr Fantastic Cecilia Lundquist
opl. Ex Aleomas First Guy For Us Mats Hall
opl. Ex Dragongårdens Good Feeling Charlotta Lindvall Strid
     
Veteranklass (3 anmälda)    
1. Ex, CK, Bir-veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
2. Ex, CK Leonskall's Kizz Me Bobbo Linslus Marina Björnbrink
3. Ex, CK Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
     
BÄSTA HANE    
1 2                                                       3                        4
   
1. BIR Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
2. CERT, Championat Skjaergaardens Die Another Day 007 Irene Ueland, NO
3.  Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
4. R-CERT La Dolce Luna's Legacyshinesforme Cecilia Lundquist
     
TIKAR    
Juniorklass (9 anmälda)    
1. Ex, CK La Dolce Lunas Legacysmileforme Linda Kulas
2. Ex, CK La Dolce Lunas Legacysoulmateforme Matilde von Holten
3. Ex Duvasgårdens Xtravaganta Xyntia Margareta Mix
4. Ex Frimodig Himingläva Victoria Frimodig
opl. Ex La Dolce Lunas Legacystoryforme Marie Billqvist
opl. Ex Remröds Ferrari Testarossa Line Woldmo
opl. Ex Selma Mimmi Elfving
opl. E Skorres Xclusiva Xonia de Lux Elisabet Andersson
opl. S Con-Coredelias Shining Doll Mikael Olsson
Unghundsklass (4 anmälda)    
1. Ex, CK La Dolce Lunas Legacyselfieforme Elise von Holten
2. Ex Lejonhjärta Coco Chanel Annette Lerjéus
3. Ex Vargbiten's Fiona Mikael Olsson
     
Öppenklass (13 anmälda)    
1. Ex, CK Rua Soleil Flower to Skjaergaardens Tone Mosby, NO
2. Ex, CK Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
3. Ex, CK Skjaergaardens All I Want 4 Xmas Line Woldmo
4. Ex, CK Zir Ozzys Charmed Prue Catrine Undebeck
opl. Ex, CK Dragongården's Tequila Sunrise Owe Larsson
opl. Ex, CK Sugar-Pie Lisbeth Magnusson
opl. Ex Duvasgårdens Unique Urticia Rolf Winnerholm
opl. Ex Fablernas Ojojoj Do Not Forget Me Anneli Levin
opl. Ex Hjältarnas Pälsängel Ulrika Szabo
opl. Ex Medvebergi Maszkos Khaleesi Margareta Skarnehall
opl. Ex Skorres Wera Elisabet Andersson
     
Championklass (9 anmälda)    
1. Ex, CK Skjaergaardens Disney-Minnie Mouse Tone Mosby, NO
2. Ex, CK Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
3. Ex, CK Skjaergaardens M.star Noma Tone Mosby, NO
4. Ex, CK Skjaergaardens 4 Your Eyes Only 007 Elise von Holten
opl. Ex Amazing Noisys Sakura af Nora Jenny Färjegård
opl. Ex Fairytroll's Sugar Pie Maria Andersson
opl. Ex Gullefjuns Piga Jenny Robertsson
opl. Ex La Dolce Luna's Dream Pearl For Me Elise von Holten
opl. Ex Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
     
Veteranklass (3 anmälda)    
1. Ex, CK Boyzone's Dragonfly Mats Hall
2. Ex Teamaides Päls Pralinen Robin Neumann
3. Ex Knockando's Qmp Quinta Red Kristina Truedsson
     
BÄSTA TIK    
1 2                                               3                        4
    
1. BIM, CERT Rua Soleil Flower to Skjaergaardens Tone Mosby, NO
2. R-cert Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
3. Skjaergaardens Disney-Minnie Mouse Tone Mosby, NO
4.  Dragongårdens Kahlua  Annelie Forsner
     
Uppfödarklass (3 anmälda)    
1. HP  Skjaergaardens Kennel Tone Mosby, NO
2. HP  La Dolce Lunas Kennel Elise von Holten
     
Avelsklass (2 anmälda)    
1. HP  La Dolce Luna's Dream Pearl For Me Elise von Holten
2. Knockandos Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
     
     
Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »