Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

 Resultat rasspecial
Morokulien 2013-05-12

Domare:
Joao Vasco Pocas (Portugal)

Antal anmälda 69 st
6 valpar
63 vuxna


BIR & BIM


CERT Hane


BIR & BIM veteran


BIR & BIM valp 4-6 mån


BIR & BIM valp 6-9 mån


BIS valp


Valpklass 4-6 mån
Hanar (2 anmälda)
   
1. HP BIM valp Skjaergaardens Shake Up Xmas Tone Mosby/Laila Kleveland
2. Skjaergaardens Lonely This Xmas Mikael Utberg
     
Tikar (1anmäld)    
1. HP BIR BIS valp Skjaergaardens Merry Merry Xmas Tone Mosby
     
Valpklass 6-9 mån
Hanar (1anmäld)
   
1. HP BIM valp Eminem Knockandos Grande Leonis Ruth Lintonsson
     
Tikar (2 anmälda)    
1. HP BIR valp Leodal´s Diamond Delight Angelica Klavbäck
2. Leodal´s Diamond Dazzel Petra Andersson
     
HANAR
Juniorklass (1 anmäld)
   
1. CK Terr Leon´s Z By Trick Christina Johnsen
     
Unghundsklass (3 anmälda)    
1. Duvasgårdens True Trophy Randi Breivik
2. Skjaergaardens 17th Moods of Norway Odd Hallvard Johnsen
     
Öppenklass (11 anmälda)    
1. CK Skjaergaardens I Copied The Monkeys Heidi Stigberg
2. CK Hjältarnas Skumbanan Gro & John Kolbjornsen
3. CK Loveliens Herkules von Unkas Marius Andersen
4. Aldibaras The Last One On Ice Christina Johnsen
     
Championklass (5 anmälda)    
1. CK Skjaergaardens Casino Hard Rock Knut Edvin Dyrseth
2. CK Gep´s Big Bear´s Peace Gina E Persson
3. I-Zack-Son Av Eirabelstone Mona Alfredsen
4. Gep´s Big Bear´s White Wolf Gina E Persson
     
Veteranklass (4 anmälda)    
1. CK Skjaergaardens Chief of Potowatomi Tone Mosby/Laila Kleveland
     
BÄSTA HANE    
1. BIM, CERT Skjaergaardens I Copied The Monkeys Heidi Stigberg
2. R-Cert Skjaergaardens Casino Hard Rock Knut Edvin Dyrseth
3. Terr Leon´s Z By Trick Christina Johnsen
4. Hjältarnas Skumbanan Gro & John Kolbjornsen
     
TIKAR
Juniorklass (5 anmälda)
   
1. CK Terr Leon´s Zolo Travellers Trick Toril Sandaas
2. CK Lejonvinden´s Ögonglimt Maritha Nordin
3. Endles Edens Wind Of Change Marius Andersen
4. Liongates Harmony Mona Alfredsen
     
Unghundsklass (7 anmälda)    
1. CK Skjaergaardens Profumo Di Molise Tone Mosby
2. CK Skjaergaardens Copy My Attitude Tone Mosby/Elise von Holten
3. CK Duvasgårdens Tovas Toulouse Märta Brandts/Margareta Mix
4. Aldibaras Summertime Delight Aud Karin Lien
     
Öppenklass (18 anmälda)    
1. CK Skjaergaardens Halloween Trickotreat Toril Sandaas
2. CK Delicious Destiny Av Ronbalt Lene Gjessing
3. CK Liongates Gardia Mona Alfredsen
4. Loveliens Kat von D Maris Andersen
     
Championklass (8anmälda)    
1. CK Skjaergaardens Halloween Memory Tone Mosby
2. CK Knockandos Winter In Salinas Ruth Lintonsson
3. CK Aldibaras Visiting Riga Christina Johnsen
4. CK Skjaergaardens 4 Ever Yours Mona Aaseng Heidal
     
Veteranklass (1anmäld)    
1. CK Unesca von Löwengraten Lillemor Christensson
     
BÄSTA TIK    
1. BIR, CERT Skjaergaardens Profumo Di Molise Tone Mosby
2. Skjaergaardens Halloween Memory Tone Mosby
3. R-Cert Skjaergaardens Halloween Trickotreat Toril Sandaas
4. Delicious destiny Av Ronbalt Lene Gjessing
     
Bästa Uppfödargrupp    
1. HP Skjaergaardens Kennel Tone Mosby
     
Vinnare Barn med Hund Matilde von Holten  

Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »