Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

Resultat rasspecial
  Motala 2013-08-25

Domare: Johan Andersson - tikar
Nina Lönner-Anderson - hanar
Antal anmälda: 123


BIR & BIM

  
Certvinnande hane                                                R-cert hane


Bir & Bim - valp 6-9 månader                                                 BIS, Bir & Bim - valp 4-6 månader


Bästa Uppfödarklass                                                    Bästa Uppfödarklass Valp


Bir & Bim- veteraner

 

Valpklass 4-6 mån
Hanar (8 anmälda)
   
1. HP, Bir-valp 4-6 mån, BIS-valp Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
2. HP Leonskall's Pall Power Annica Jonson
3. Fablernas Spökar På Wo-Wo Claes Björkman
4. Leonskall's Peace Full Power Monica Forsberg
     
Tikar (13 anmälda)    
1. HP, Bim-valp 4-6 mån Fablernas Spökar På Villmobackens Johanna Martinsson
2. HP Fablernas Spöket I Hagelstorm Mirella Hagelberg
3. HP Fablernas Spökar Hos Junhager Sara Junhager
4. HP Fablernas Spökar Sjövilt Annelie Blom
     
Valpklass 6-9 mån
Hanar (6 anmälda)
   
1. HP, Bim 6-9 mån Amaleons Christmas Wonder Helena Samsioe
2. HP Amaleons Christmas Wish Pernilla Helltén
3. Amaleons Christmas Star Heidi Olaussen
4. Knatteberga's Eurovisions Las Vegas Annika Jonsson
     
Tikar (4 anmälda)    
1. HP, Bir 6-9 mån Drömbjörnens Exklusiva Ester Ann-Kartin Hansson
2. HP Mohinhis Perfect Pearl Of Polaris Maria Gustafsson
3. Amaleons Christmas Joy Annie Savage Broberg
4. Knattebergas Eurovisions Augustine Maria-Helén Andersson
     
Avelsklass valp    
1. HP Kungslejonets Attila Marie Ahlgren
2 Knockando's Qmp Troja Quici Red Annika Östling
     
Uppfödarklass valp    
1. HP Fablernas Kennel Elisabeth Joelsson
2. HP Leonskall's Kennel Kathy Karlsson
3. HP Amaleons Kennel Annika Östling
     
HANAR    
Juniorklass (5 anmälda)    
1. CK Sandiana's Perfect Day Ingela Westphal
2. CK Sandiana's Spending My Time Christina Utbult
3. Endless Edens Rock Like A Hurricane Annette Berntsson
4. Leonskall's Orlando On The Way Karin Leandersson
     
Unghundsklass (8 anmälda)    
1. CK Fairytoll's Soul of A Lion Maria Andersson
2. CK Zir Ozzy's Coffee Blue Mountain Catrine Undebeck
3. Knockano's Verdicchio Un Classico Yvonne Andreasson
4. Altonastigens Ironhide Lars-Gösta Johansson
     
Öppenklass (12 anmälda)    
1. CK Leonskall's Kizz Me Goliat Kathy Karlsson
2. CK Gep´s Big Bear´s Chief Blackfoot Gina E Persson
3. CK Gep´s Big Bear´s Hunting Hawk Anna-Lena Hallstensson
4. CK Leodal's Bilbao Lena Gyllensvaan
     
Championklass (6 anmälda)    
1. CK Gep´s Big Bear´s Peace Gina E Persson
2. CK Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson
3. CK Gep´s Big Bear´s White Wolf Gina E Persson
4. CK Endless Eden's Rain Annette Berntsson
     
Veteranklass (2 anmälda)    
1. CK Teamaides Hjälten Hero Ulrika Szabo
2. Teamaides Farbror Frej Maria Sundqvist
     
BÄSTA HANE    
1. BIR Gep´s Big Bear´s Peace Gina E Persson
2. Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson
3. Gep's Bog Bear's White Wolf Gina E Persson
4. CERT Fairytoll's Soul of A Lion Maria Andersson
oplacerad med R-cert Leonskall's Kizz Me Goliat Kathy Karlsson
     
TIKAR    
Juniorklass (11 anmälda)    
1. CK Gep's Big Bear's Dances With Wolves Eva Andersson
2. Leodal's Diamond Delight Angelica Klavbäck
3. Hjältarnas Pälsängel Ulrika Szabo
4. Fablernas 1oo Procent Like It A Lot Monika Haglöf
     
Unghundsklass (11 anmälda)    
1. CK Varförinte Lill-Clara Marie Göthberg
2. CK Mohinhis Nemie Of Northern Night Maria Gustafsson
3. Mathoaka's Sunshine In Your Eyes Ann-Charlott Petré
4. Hagelstormens Champagne Shower Mirella Hagelberg
     
Öppenklass (23 anmälda)    
1. CK Duvasgården's Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
2. CK Zir Ozzy's Harmonia Av Tibia Catrine Undebeck
3. CK Viljanshof Hämnden Är Ljuv Birgitta Strömberg
4. CK Skjaergaardens Copy My Attitude Elise von Holten
opl med CK Bumbi-Bear Johanna Martinsson
opl med CK Fablernas Ojojoj Do Not Forget Me Anneli Levin
opl med CK Fairytroll's Bonebeast Mrs Nono Mats Hall
opl med CK Mohinhis Mihnnatz Is My Melody Maria Gustafsson
     
Championklass (8 anmälda)    
1. CK Boyzone's Dragonfly Mats Hall
2. CK Leodal's Belize Angelica Klavbäck
3. CK Fairytroll's Gorakiki Walking Stick Maria Andersson
4. CK Sjöwildas Missy Elliot Maria-Helén Andersson
     
     
Veteranklass (6 anmälda)    
1. CK, Bim-veteran Lejonklippans Smilla Skeppmora Marina Fredriksson
2. CK Hagelstormen's X-tra Evita Linnéa Daggert
3. Lejonklippans Solsken Till Monica Monika Haglöf
4. Leonskall's Fairyland Spellbound Kathy Karlsson
     
BÄSTA TIK    
1. BIM, CERT,Championat Duvasgården's Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
2. Boyzone's Dragonfly Mats Hall
3. Leodal's Belize Angelica Klavbäck
4. R-cert Zir Ozzy's Harmonia Av Tibia Catrine Undebeck
     
Avelsklass    
1. HP Lejonvinden's Smaragd To Teddybear Angelica Klavbäck
     
Uppfödarklass    
1. HP Gep's Big Bear's Kennel Gina E Persson
2. HP Fairytroll's Kennel Maria Andersson
3. HP Leodal's Kennel Angelica & Christian Klavbäck
4. HP Leonskall's Kennel Kathy Karlsson
     
Barn med hund vinnare:
Domare Tindra Andersson
   

 

Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »