Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

 

Utställningsresultat 2017
Maila resultat och bilder till mikaela.slbk@gmail.com


Ronneby internationell utställning
2017-08-13
Domare: Markku Kipinä, FIN
26 anmälda


BIM & BIR

 
Certhane                                                 Certtik

BIR, CACIB, BIG-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib Golden Charmer Calix Mr Fantastic Cecilia Lundqvist
Bhkl 3, CERT La Dolce Luna's Legacyshinesforme Cecilia Lundqvist
Bhkl 4 Aleomas First Guy For Us Mats Hall
     
BIM, CERT, CACIB La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 2, R-cacib Fairytrolls Sugar Pie Maria Andersson
Btkl 3, R-cert La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 4  Slottblommans Lyla of Charming Pamela Abrahamsson
     
Bir-veteran Boyzone's Dragonfly Mats Hall

Överkalix nationella utställning
2017-08-12
Domare: Martin Johansson
3 anmälda

BIR

BIR, CERT Fablernas Is Tapp Lena Barrhäll

Askersund internationell utställning
2017-08-12
Domare: Ricky Lochs Roman
24 anmälda


BIR & BIM

 
Certhane                                                        Certtik


Bir-veteran

BIR, CACIB, BIG-3 Skjaergaardens Die Another Day Irene Ueland, NO
Bhkl 2, CERT, CACIB Dragongårdens Dear Boy Anne Heinonen
Bhkl 3 Golden Charmer Calix Mr Fantastic Cecilia Lundqvist
Bhkl 4, R-cert Villa Njörnebos Mr Morelo Edel Pedersen, NO
     
BIM, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, CERT, R-cacib La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 3, R-cert Dragongårdens Tequila Sunrise Ove Larsson
Btkl 4, Bir-veteran Lilla Äventyrets Daphne Pia Hemming
     
Bir-valp, BIS-valp Skjaergaardens Bumbibears Bombo Tone Mosby

Visby internationell utställning
2017-08-06
Domare: Maritha Östlund-Holmsten
2 anmälda


BIM & BIR

BIR, CACIB Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
     
BIM, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner

Svenstavik internationell utställning
2017-08-05
Domare: Martin Johansson
3 anmälda


BIR

BIR, CERT, CACIB, Championat Sandiana's the Centre of the Heart Christina Utbult

Visby nationell utställning
2017-08-05
Domare: Rosemary Daly-Meehan, Irland
2 anmälda


BIR & BIM

BIR, BIG-2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
     
BIM Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner

Ransäter internationell utställning
2017-07-30
Domare: Johan Andersson
32 anmälda


BIM & BIR

BIR, CACIB, BIG-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT Mamili's X Files  
     
BIM, CACIB Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Btkl 2, R-cacib Dragongårdens Euphoria Jana Jobark
Btkl 3, CERT, Championat Isabella Leo von der Seewiese  
Btkl 4 Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
     
Bir-valp Dragongårdens All She Wants Jessika Junehall
     
Avelsklass 1,HP Lejonvindens Smaragd to Teddybear Angelica Klavbäck
Uppfödarklass1, HP Leodals Kennel Angelica & Christian Klavbäck

Köping internationell utställning
2017-07-22
Domare: Nina Lönner Andersson
22 anmälda


BIR & BIM

 
Hancert                                                      Tikcert


Bästa uppfödargrupp

BIR, CACIB, BIG-4 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 3, Bir-veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
Bhkl 4, CERT Fablernas Pepparkaksgubben Desirée Lindberg
     
BIM, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, CERT, R-cacib Amazing Noisys Systeryster Lena Källström
Btkl 3 Dragongårdens Euphoria Jana Jobark
Btkl 4 Leodals Belize Angelica & Christian Klavbäck
     
Bir-valp Dragongårdens All She Wants Jessika Junehall
Uppfödarklass 1, HP Dragongårdens kennel Petra Junehall

Piteå internationell utställning
2017-07-15
Domare: Susanne Nilsson
18 anmälda


BIR & BIM


Bir-veteran

BIR, CACIB Cleon Lord Wicket FIN
     
BIM, CACIB Maxigor Moondarra Shiraz FIN
Btkl 2    
Btkl 3, R-cert Lionbrook's Beronja of Bonanza Susan Laitila
     
Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson 

Alfta nationell utställning
2017-07-09
Domare: Marianne Holm, FIN
11 anmälda


BIR & BIM


Bir-veteran

BIR Lejonvindens Åtrå of Teddybear Gunilla Hallgren Mattsson
     
BIM, Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson
     

Tvååker nationell utställning
2017-07-08
Domare: Arne Foss, Norge
 28 anmälda


BIR & BIM

 
Hancert                                                                   Tikcert

 
Bir- & Bim-veteran                                                                         Bir- & Bim-valp

BIR, BIG-2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2 Skjaergaardens Die Another Day 007 Irene Ueland, NO
Bhkl 3, CERT La Dolce Luna's Legacyshinesforme Cecilia Lundquist
Bhkl 4, Bir-veteran Gep's Big Bear's White Wolf Gina E Persson
     
BIM, CERT La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 2  Skjaergaardens For Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 3, R-cert Skorres Wera Elisabet Andersson
Btkl 4 Frimodig Himingläva Victoria Frimodig
     
Bir-valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall
Bim-valp Mathoakas I'm Your Buddy Claes Niesel
Bim-veteran Knockando's Qmp Quinta Red Kristina Truedsson

Tvååker internationell utställning
2017-07-07
Domare: Peter Brechtold, Österrike
 30 anmälda


BIM & BIR

 
Certhane


Bir-valp

BIR, CERT, CACIB Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
Btkl 2, R-cacib Fairytrolls Sugar Pie Maria Andersson
Btkl 3, R-cert La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 4 La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Matilde von Holten
     
BIM, CACIB Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, Bir-veteran Gep's Big Bear's White Wolf Gina E Persson
Bhkl 3, CERT, R-cacib Altonastigens Sommardagg Lar-Gösta Johansson
Bhkl 4, R-cert La Dolce Luna's Legacyshinesforme Cecilia Lundquist
     
Bir-valp, BIS-4 valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall
Bim-veteran Boyzones Dragonfly Mats Hall

Borås nationell utställning
2017-07-02
Domare: Martin Johansson
39 anmälda


BIM & BIR

 
Certvinnande hane                    Certvinnande tik

 
                      Bim & Bir-valp                                  Bir-veteran

BIR, BIG-1, BIS-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2 Skjaergaardens Die Another Day 007 Irene Ueland, NO
Bhkl 3, CERT La Dolce Luna's Legacyshinesforme Cecilia Lundquist
Bhkl 4 Aleomas First Guy For Us Mats Hall
     
BIM, CERT La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Matilde von Holten
Btkl 2 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 3 Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 4, R-cert La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
     
Bir-valp Skjaergaardens Bumbibears Bombo Tone Mosby, NO
Bim-valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall
     
Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson
     
Uppfödarklass 1, HP Dragångårdens kennel Petra Junehall

Gällivare internationell utställning
2017-07-01
Domare: Gorjao-Henriques Luis,  PORTUGAL
15 anmälda


BIM & BIR


Bir-valp

BIR, CERT, CACIB, Champion Lazylion's Magic Charmer Tiina Laine, FIN
Bhkl 2, R-cert Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
Bhkl 3, R-cacib Kultaleijonan Oikea Gultavuori Minna Leppänen, FIN
Bhkl 4 Rua Soleil Tsar Tristan Tommy Daiger, NOR
     
BIM, CERT, CACIB, Champion Maxigor Moondarra Shiraz Mari Salonen, FIN
Btkl 2, R-cert, R-cacib Lazylion's Pochacco Påivi Ojala, FIN
Btkl 3 Zankita's Angelique Susan Laitila
Btkl 4 Lionbrook's Beronja of Bonanza Susan Laitila
     
Bir-valp Lazylion's Lost In Dior Tina Laine, FIN

Vännäs internationell utställning
2017-06-17
Domare: Nina Karlsdotter
20 anmälda


BIR & BIM


Bir-veteran

BIR, CACIB, BIS-2 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, R-cacib Lionbrook's Knight Ot Attention Mikael Kvarnström
Bhkl 3, Bir-veteran, Bis-4 veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
     
BIM, CERT, CACIB, Championat Gep's Big Bear's Pow Wow Kerstin Frönestedt
Btkl 2, R-cert, R-cacib Lionbrook's Beronja of Bonanza Susan Laitila

Vänersborg nationell utställning
2017-06-11
Domare: Kimmo Mustonen, FIN
17 anmälda


BIR & BIM

 
Bir-veteran                                                         Bir-valp


Bästa junior

BIR, BIG-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, Championat Slottblommans Chib of Samcro Pamela Abrahamsson
Bhkl 3 Sandianas the Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 4, R-cert, Bästa junior Mamili's Zaragon Ingela Westphal
     
BIM, Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson
Btkl 2, CERT, Championat Gullefjuns Piga Jenny Robertsson
Btkl 3, R-cert Lejonhjärta Coco Chanel Annette Lerjéus
     
Bir-valp, Bis-4 valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall

Leksand nationell utställning
2017-06-10
Domare: Carin Åkesson
23 anmälda


BIR & BIM
 
Hancert                                                 Bir-valp

BIR, BIG-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 3, CERT Geps Big Bears Littel Big Man Susanna Norberg
Bhkl 4, Bir-veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
opl. R-cert Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
     
BIM Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2 Amazing Noisys Sakura af Nora Jenny Färjegård
Btkl 3, CERT Sandiana's the Centre of the Heart Christina Utbult
Btkl 4    
     
Bir-valp Leonskall's Temting Thyril Gun Andersson

Norrköping internationell utställning
2017-06-05
Domare: Eva Liljeqvist Borg
22 anmälda


BIR & BIM

 
Bir-valp                                                                Bir-veteran

BIR, CACIB Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib Leogrif Barthez  
Bhkl 3, Khaimas Here Comes the Sun Gudrun Andersen
Bhkl 4 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
opl med CERT Soldronningens Rolex By Cajsa  
opl med R-cert Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
     
BIM, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, CERT, R-cacib Baron Castle Queen Adelisa  
     
Bir-veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
Bir-valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall

Norrköping internationell utställning
2017-06-04
Domare: Tamás Jakten
32 anmälda


BIR & BIM
 

 
Bir-valp                                                              Bir-veteran

BIR, CACIB, BIG-3 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib Leogrif Barthez   
Bhkl 3, R-cert Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
Bhkl 4 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
     
BIM, CERT, CACIB Mirkindes Adorable Sydney  
Btkl 2, R-cacib Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 3, R-cert Afrodite Jimmy Steiner
Btkl 4 Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
     
Bir-veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
Bir-valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall

Norrköping internationell utställning
2017-06-03
Domare: Poltri Daniele
 anmälda


BIM & BIR

 
Bir-valp                                                      Bir-veteran

BIR, CACIB, BIG-1, BIS-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib Khaimas Here Comes the Sun Gudrun Andersen
Bhkl 3, CERT Knattebergas Haloween Ghost Maria-Helen Andersson
Bhkl 4, R-cert Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
     
BIM, CERT, CACIB Mirkindes Adorable Sydney  
Btkl 2    
Btkl 3 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 4    
     
Bir-valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall

Gimo internationell utställning
2017-05-27
Domare: Freddie Klindrup, DK
24 anmälda


BIM & BIR


Bir-valp

BIR, CACIB, BIG-1, BIS-3 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 3, CERT Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
Bhkl 4, Bir-veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
opl. med r-cert Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
     
BIM, CACIB Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Btkl 2, CERT, R-cacib Dragongårdens Tequila Sunrise Owe Larsson
Btkl 3 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 4 Amazing Noisys Sakura af Nora Jenny Färjegård
opl. med R-cert Duvasgårdens Xtravaganta Xynthia Lena Källström
     
Bir-valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall

Hässleholm internationell utställning
2017-05-20
Domare: Janelle Robbins, GBR
48 anmälda


BIR & BIM

 
Bir-valp                                                                          Bim-valp


Bästa uppfödarklass

BIR, CERT, CACIB Fairytroll's Goblin Bright Cullinan Maria Andersson
Bhkl 2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 3 Dragongårdens Good Feeling Charlotta Strid
Bhkl 4, R-cert Sjöwildas Hulken Marvels Hero  
     
BIM, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, CERT, R-cacib Skorres Wera Elisabet Andersson
Btkl 3, R-cert Fablernas Goodness of Creation Susanne Oscarsson
Btkl 4 Skorres Xclusiva Xonia de Lux Elisabet Andersson
     
Bir-veteran Knockando's Qmp Quinta Red Kristina Truedsson
Bir-valp Endless Edens Little Bright Star Jessica Fransson
Bim-valp Endless Edens Chief Little Eagle Annette Berntsson
     
Bästa uppfödarklass 1, HP Skorres kennel Elisabeth Andersson
Bästa uppfödarklass 2, HP 

La Dolce Lunas Kennel

 

 

 

Elise von Holten

 

 

 


Piteå nationella utställning
2017-05-20
Domare: Markku Kipinä, FIN 
9 anmälda



BIM & BIR


Bir- & Bim-valp

BIR, CERT, Championat Lionbrook's Deamon of Destiny Emma Ottosson
BIM, CERT Fablernas Istapp Lena Barrhäll
     
Bir-valp, BIS-2 valp Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
Bim-valp Lionbrook's Flawless Faith Håkan Enholm

Lidköping internationell utställning
2017-05-06
Domare: John-John Johnsson
26 anmälda


BIR &  BIM

 
Certhane                                                         Bir-veteran

BIR, CACIB, BIG-3 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, R-cacib Skjaergaardens 4 Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 3, CERT Gullefjuns Piga Jenny Robertsson
Btkl 4, R-cert Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
     
BIM, CERT La Dolce Lunas Legacyshinesforme Cicci Lundqvist
Bhkl 2, R-cert, CACIB Golden Charmer Calix Mr Fantastic Cicci Lundqvist
Bhkl 3, R-cacib Dragongårdens Good Feeling Charlotta Strid
     
Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson
Bir-valp Wilderings Dream Catcher Victoria Wildering/Helene Randau

Västerås nationell utställning
2017-04-23
Domare: Lisbeth Mach, Schweiz
42 anmälda


BIM & BIR


Bir-veteran

BIR, BIG-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, Championat Irtokarvan Rhobin  
Bhkl 3, R-cert Lempileijonan Itse Kateudenpistos  Anne-Marie Krigh
Bhkl 4 Lazylion's Dear Daniel  
     
BIM Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, CERT Duvasgårdens Xtravaganta Xyntia Margareta Mix & Lena Källström
Btkl 3, R-cert Bölelejonet All That She Wants Anne-Marie Krigh
Btkl 4 Leodal's Belize Angelica Klavbäck
     
Bir-vet Kustkärans Ariel Camilla Johansson
     
Bästa Uppfödarklass 1,HP Dragongårdens kennel Petra Junehall
Bästa Avelsklass 1 Lempileijonan Itse Kateudenpistos Anne-Marie Krigh

Malmö internationell utställning
2017-03-18
Domare: Miodrag Vreteničić
36 anmälda


BIR & BIM

 
Bir- & Bim-valp                                   Bir-veteran


Bästa uppfödargrupp

BIR, CERT, CACIB, Championat Garfield Leo vom Illertal Nathalie-Cécile Ihle, TY
Bhkl 2, R-cacib Aloemas Firt Guy For Us Mats Hall
Bhkl 3 Sandianas Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 4, R-cert Knatteberga's Elit Avalugg Vanessa Andersson
     
BIM, CERT, CACIB Fablernas Goodness of Creation Susanne Oscarsson
Btkl 2, R-cert, R-cacib Shimanis Hej H Can Can Cecilia Hall
Btkl 3, Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson
Btkl 4 Harumi vom Roten Schopf Nathalie-Cécile Ihle, TY
     
Uppfödargrupp 1, HP La Dolce Lunas Kennel Elise von Holten
     
Bir-valp Millijor's Top Hat Lillemor Johansson
Bim-valp Endless Edens Chief Little Bear Anette Berntsson

Strängnäs internationell utställning
2017-03-10
Domare: Göran Bodegård
22 anmälda


BIR & BIM

 
Certhane

 
Bir-veteran                                                          Bir-valp

 

BIR, CERT, CACIB Bölelejeonets All That She Wants Anne-Marie Krigh
Btkl 2, R-cert  Duvasgårdens Xtravaganta Xyntia Margaretha Mix
Btkl 3, R-cacib Leodal's Belize Christian & Angelica Klavbäck
Btkl 4 Gep's Big Bear's Pow Wow Kerstin Frönestedt
     
BIM, CACIB Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Gep's Big Bear's Blackfeet Monika Kälveskog
Bhkl 3, Bir-veteran, BIS-4 veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
Bhkl 4, R-cacib Sandianas Perfect Day Ingela Westphal
opl med R-cert Gep's Big Bear's Crawling Cub Gina E Persson
     
Bir-valp, BIS-1 valp Remröds Ferrari Testarossa Line Woldmo

My Dog, Göteborg
2017-01-08
Domare: Hans van den Bergh
50 anmälda


BIM & BIR

 
Certtik                                                                  Certhane

 
Bir- & Bim-valp                                                                     Bir-veteran


Bästa uppfödargrupp

BIR, CACIB, BIG-1, BIS-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib, Championat Skjaergaardens Mstar Troisgros Astri Irene
Bhkl 3, R-cert Garfield Leo Vom Illertal Nathalie-Cécile Ihle
Bhkl 4 Leodal's Exclusive Escalade Vickie Smith
     
BIM, CACIB Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 2, R-cacib Skjaergaardens For Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 3, CERT Skjaergaardens Macaron De Meemoo Tone Mosby & Moma Lillelien
Btkl 4, R-cert Bölelejonet All That She Wants Anne-Marie Krigh
     
Bästa uppfödargrupp Skjaergaardens kennel Tone Mosby, NO
Bir-valp Domptörerna's Tmi För Din Säkerhet  
Bir-veteran Knockando's Qmp Quinta Red Kristina Truedsson

My Dog, Göteborg
2017-01-07
Domare: Dan Ericsson
48 anmälda


BIM & BIR

 
Certhane                                                            Certtik

 
Bir-veteran                                              Bästa uppfödargrupp

BIR, CACIB, BIG-2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib Golden Charmer Calix Mr Fantastic Cicci Lundqvist
Bhkl 3, R-cert Garfield Leo Vom Illertal Nathalie-Cécile Ihle
Bhkl 4 Skjaergaardens Mstar Troisgros Astri Irene
     
BIM, CACIB Skjaergaardens M Star Noma Tone Mosby
Btkl 2, R-cacib Skjaergaardens For Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 3, CERT Skjaergaardens Macaron de Meemoo Tone Mosby & Moma Lillelien
Btkl 4, R-cert Rua Soleil Flower to Skjaergaardens Tone Mosby
     
Bästa uppfödargrupp Skjaergaardens kennel Tone Mosby, NO
Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson
Bir-valp Domptörerna's Tmi För Din Säkerhet  
 
 
Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »