Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

 

Utställningsresultat 2017
Maila resultat och bilder till mikaela.slbk@gmail.com


Vännäs internationell utställning
2017-06-17
Domare: Nina Karlsdotter
20 anmälda


BIR & BIM


Bir-veteran

BIR, CACIB, BIS-2 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, R-cacib Lionbrook's Knight Ot Attention Mikael Kvarnström
Bhkl 3, Bir-veteran, Bis-4 veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
     
BIM, CERT, CACIB, Championat Gep's Big Bear's Pow Wow Kerstin Frönestedt
Btkl 2, R-cert, R-cacib Lionbrook's Beronja of Bonanza Susan Laitila

Vänersborg nationell utställning
2017-06-11
Domare: Kimmo Mustonen, FIN
17 anmälda


BIR & BIM

 
Bir-veteran                                                         Bir-valp


Bästa junior

BIR, BIG-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, Championat Slottblommans Chib of Samcro Pamela Abrahamsson
Bhkl 3 Sandianas the Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 4, R-cert, Bästa junior Mamili's Zaragon Ingela Westphal
     
BIM, Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson
Btkl 2, CERT, Championat Gullefjuns Piga Jenny Robertsson
Btkl 3, R-cert Lejonhjärta Coco Chanel Annette Lerjéus
     
Bir-valp, Bis-4 valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall

Leksand nationell utställning
2017-06-10
Domare: Carin Åkesson
23 anmälda


BIR & BIM
 
Hancert                                                 Bir-valp

BIR, BIG-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 3, CERT Geps Big Bears Littel Big Man Susanna Norberg
Bhkl 4, Bir-veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
opl. R-cert Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
     
BIM Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2 Amazing Noisys Sakura af Nora Jenny Färjegård
Btkl 3, CERT Sandiana's the Centre of the Heart Christina Utbult
Btkl 4    
     
Bir-valp Leonskall's Temting Thyril Gun Andersson

Norrköping internationell utställning
2017-06-05
Domare: Eva Liljeqvist Borg
22 anmälda


BIR & BIM

 
Bir-valp                                                                Bir-veteran

BIR, CACIB Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib Leogrif Barthez  
Bhkl 3, Khaimas Here Comes the Sun Gudrun Andersen
Bhkl 4 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
opl med CERT Soldronningens Rolex By Cajsa  
opl med R-cert Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
     
BIM, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, CERT, R-cacib Baron Castle Queen Adelisa  
     
Bir-veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
Bir-valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall

Norrköping internationell utställning
2017-06-04
Domare: Tamás Jakten
32 anmälda


BIR & BIM
 

 
Bir-valp                                                              Bir-veteran

BIR, CACIB, BIG-3 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib Leogrif Barthez   
Bhkl 3, R-cert Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
Bhkl 4 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
     
BIM, CERT, CACIB Mirkindes Adorable Sydney  
Btkl 2, R-cacib Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 3, R-cert Afrodite Jimmy Steiner
Btkl 4 Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
     
Bir-veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
Bir-valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall

Norrköping internationell utställning
2017-06-03
Domare: Poltri Daniele
 anmälda


BIM & BIR

 
Bir-valp                                                      Bir-veteran

BIR, CACIB, BIG-1, BIS-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib Khaimas Here Comes the Sun Gudrun Andersen
Bhkl 3, CERT Knattebergas Haloween Ghost Maria-Helen Andersson
Bhkl 4, R-cert Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
     
BIM, CERT, CACIB Mirkindes Adorable Sydney  
Btkl 2    
Btkl 3 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 4    
     
Bir-valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall

Gimo internationell utställning
2017-05-27
Domare: Freddie Klindrup, DK
24 anmälda


BIM & BIR


Bir-valp

BIR, CACIB, BIG-1, BIS-3 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 3, CERT Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
Bhkl 4, Bir-veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
opl. med r-cert Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
     
BIM, CACIB Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Btkl 2, CERT, R-cacib Dragongårdens Tequila Sunrise Owe Larsson
Btkl 3 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 4 Amazing Noisys Sakura af Nora Jenny Färjegård
opl. med R-cert Duvasgårdens Xtravaganta Xynthia Lena Källström
     
Bir-valp Dragongårdens All She Knows Jessika Junehall

Hässleholm internationell utställning
2017-05-20
Domare: Janelle Robbins, GBR
48 anmälda


BIR & BIM

 
Bir-valp                                                                          Bim-valp


Bästa uppfödarklass

BIR, CERT, CACIB Fairytroll's Goblin Bright Cullinan Maria Andersson
Bhkl 2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 3 Dragongårdens Good Feeling Charlotta Strid
Bhkl 4, R-cert Sjöwildas Hulken Marvels Hero  
     
BIM, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, CERT, R-cacib Skorres Wera Elisabet Andersson
Btkl 3, R-cert Fablernas Goodness of Creation Susanne Oscarsson
Btkl 4 Skorres Xclusiva Xonia de Lux Elisabet Andersson
     
Bir-veteran Knockando's Qmp Quinta Red Kristina Truedsson
Bir-valp Endless Edens Little Bright Star Jessica Fransson
Bim-valp Endless Edens Chief Little Eagle Annette Berntsson
     
Bästa uppfödarklass 1, HP Skorres kennel Elisabeth Andersson
Bästa uppfödarklass 2, HP 

La Dolce Lunas Kennel

 

 

 

Elise von Holten

 

 

 


Piteå nationella utställning
2017-05-20
Domare: Markku Kipinä, FIN 
9 anmälda



BIM & BIR


Bir- & Bim-valp

BIR, CERT, Championat Lionbrook's Deamon of Destiny Emma Ottosson
BIM, CERT Fablernas Istapp Lena Barrhäll
     
Bir-valp, BIS-2 valp Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
Bim-valp Lionbrook's Flawless Faith Håkan Enholm

Lidköping internationell utställning
2017-05-06
Domare: John-John Johnsson
26 anmälda


BIR &  BIM

 
Certhane                                                         Bir-veteran

BIR, CACIB, BIG-3 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, R-cacib Skjaergaardens 4 Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 3, CERT Gullefjuns Piga Jenny Robertsson
Btkl 4, R-cert Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
     
BIM, CERT La Dolce Lunas Legacyshinesforme Cicci Lundqvist
Bhkl 2, R-cert, CACIB Golden Charmer Calix Mr Fantastic Cicci Lundqvist
Bhkl 3, R-cacib Dragongårdens Good Feeling Charlotta Strid
     
Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson
Bir-valp Wilderings Dream Catcher Victoria Wildering/Helene Randau

Västerås nationell utställning
2017-04-23
Domare: Lisbeth Mach, Schweiz
42 anmälda


BIM & BIR


Bir-veteran

BIR, BIG-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, Championat Irtokarvan Rhobin  
Bhkl 3, R-cert Lempileijonan Itse Kateudenpistos  Anne-Marie Krigh
Bhkl 4 Lazylion's Dear Daniel  
     
BIM Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, CERT Duvasgårdens Xtravaganta Xyntia Margareta Mix & Lena Källström
Btkl 3, R-cert Bölelejonet All That She Wants Anne-Marie Krigh
Btkl 4 Leodal's Belize Angelica Klavbäck
     
Bir-vet Kustkärans Ariel Camilla Johansson
     
Bästa Uppfödarklass 1,HP Dragongårdens kennel Petra Junehall
Bästa Avelsklass 1 Lempileijonan Itse Kateudenpistos Anne-Marie Krigh

Malmö internationell utställning
2017-03-18
Domare: Miodrag Vreteničić
36 anmälda


BIR & BIM

 
Bir- & Bim-valp                                   Bir-veteran


Bästa uppfödargrupp

BIR, CERT, CACIB, Championat Garfield Leo vom Illertal Nathalie-Cécile Ihle, TY
Bhkl 2, R-cacib Aloemas Firt Guy For Us Mats Hall
Bhkl 3 Sandianas Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 4, R-cert Knatteberga's Elit Avalugg Vanessa Andersson
     
BIM, CERT, CACIB Fablernas Goodness of Creation Susanne Oscarsson
Btkl 2, R-cert, R-cacib Shimanis Hej H Can Can Cecilia Hall
Btkl 3, Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson
Btkl 4 Harumi vom Roten Schopf Nathalie-Cécile Ihle, TY
     
Uppfödargrupp 1, HP La Dolce Lunas Kennel Elise von Holten
     
Bir-valp Millijor's Top Hat Lillemor Johansson
Bim-valp Endless Edens Chief Little Bear Anette Berntsson

Strängnäs internationell utställning
2017-03-10
Domare: Göran Bodegård
22 anmälda


BIR & BIM

 
Certhane

 
Bir-veteran                                                          Bir-valp

 

BIR, CERT, CACIB Bölelejeonets All That She Wants Anne-Marie Krigh
Btkl 2, R-cert  Duvasgårdens Xtravaganta Xyntia Margaretha Mix
Btkl 3, R-cacib Leodal's Belize Christian & Angelica Klavbäck
Btkl 4 Gep's Big Bear's Pow Wow Kerstin Frönestedt
     
BIM, CACIB Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Gep's Big Bear's Blackfeet Monika Kälveskog
Bhkl 3, Bir-veteran, BIS-4 veteran Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
Bhkl 4, R-cacib Sandianas Perfect Day Ingela Westphal
opl med R-cert Gep's Big Bear's Crawling Cub Gina E Persson
     
Bir-valp, BIS-1 valp Remröds Ferrari Testarossa Line Woldmo

My Dog, Göteborg
2017-01-08
Domare: Hans van den Bergh
50 anmälda


BIM & BIR

 
Certtik                                                                  Certhane

 
Bir- & Bim-valp                                                                     Bir-veteran


Bästa uppfödargrupp

BIR, CACIB, BIG-1, BIS-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib, Championat Skjaergaardens Mstar Troisgros Astri Irene
Bhkl 3, R-cert Garfield Leo Vom Illertal Nathalie-Cécile Ihle
Bhkl 4 Leodal's Exclusive Escalade Vickie Smith
     
BIM, CACIB Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 2, R-cacib Skjaergaardens For Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 3, CERT Skjaergaardens Macaron De Meemoo Tone Mosby & Moma Lillelien
Btkl 4, R-cert Bölelejonet All That She Wants Anne-Marie Krigh
     
Bästa uppfödargrupp Skjaergaardens kennel Tone Mosby, NO
Bir-valp Domptörerna's Tmi För Din Säkerhet  
Bir-veteran Knockando's Qmp Quinta Red Kristina Truedsson

My Dog, Göteborg
2017-01-07
Domare: Dan Ericsson
48 anmälda


BIM & BIR

 
Certhane                                                            Certtik

 
Bir-veteran                                              Bästa uppfödargrupp

BIR, CACIB, BIG-2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib Golden Charmer Calix Mr Fantastic Cicci Lundqvist
Bhkl 3, R-cert Garfield Leo Vom Illertal Nathalie-Cécile Ihle
Bhkl 4 Skjaergaardens Mstar Troisgros Astri Irene
     
BIM, CACIB Skjaergaardens M Star Noma Tone Mosby
Btkl 2, R-cacib Skjaergaardens For Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 3, CERT Skjaergaardens Macaron de Meemoo Tone Mosby & Moma Lillelien
Btkl 4, R-cert Rua Soleil Flower to Skjaergaardens Tone Mosby
     
Bästa uppfödargrupp Skjaergaardens kennel Tone Mosby, NO
Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson
Bir-valp Domptörerna's Tmi För Din Säkerhet  
 
Meny pil

Grattis 2017
Resultat utställningar 2017
Nya titlar 2017
Arkiv utställning
Guldlistor 2017
Guldvinnare 2016
Guldlistor regler
Resultat Rasspecialer
Runas vandringspris
Kritiker
Rasdomare
Rapportera Utlandsresultat

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »