Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

RESULTAT KÖPING
2013-02-16

Domare: Willi Güllix - Hanar (46st)
Wolfgang Meyer - Tikar (54st)


BIS-valp: Grytetorp Stand By Me


BIR-valp 4-6 mån: Scherzo Ager Trifolium & BIM-valp 4-6 mån: Sonata Ager Trifolium

Valpklass 4-6 månader
HANAR (4 anmälda)

      1, HP, BIR-valp 4-6 månader: Scherzo Ager Trifolium, Kerstin Frönestedt & Gina E Persson
      2: Eminem Knockandos Grande Leonis, Ruth Lintonsson
      3: Leonskall’s Obelix On The Way, Kathy Karlsson
      4: Hagelstormen’s On The Road Again, Mirella Hagelberg

TIKAR (8 anmälda)
       1, HP: Sonata Ager Trifolium, Gina E Persson
       2, HP: Lejonvinden’s Amazing Choice, Gunilla Hallgren
       3: Hagelstormen’s Road Trip To Kamakas, Kathy Karlsson
       4: Gep’s Big Bear’s Dances With Wolves, Eva Andersson & Gina E Persson


Valpklass 6-9 månader
HANAR (2 anmälda)

       1: Knickerbockers John Morris

TIKAR (3 anmälda)

       1, HP, BIR-valp 6-9, BIS-valp: Grytetorp Stand By Me, Linda Rydgren
       2: Fablernas Midsommar Blomma, Amarilla Marton
       3: Knickerbockers Svarta Malin, Pirkko Andersson

Bästa Uppfödarklass Valpar:

Hagelstormens Kennel, Mirella Hagelberg & Senja Hagelberg


Bästa Uppfödarklass Valpar: Hagelstormens Kennel

HANAR
Juniorklass (16 anmälda):

1: Mohinhis Neptun of Northern Night, Maria Gustafsson
2: Mohinhis Oden The One And Only, Jenny Rosenblad
3: Sandiana’s Perfect Day, Ingela Westphal
4: Lejonvinden’s Ögongodis, Liza Darmell

Unghundsklass (4 anmälda):

1, CK: Wildering’s Fortknoxlittlegoldheart, Victoria Wildering
2, CK: Wildering’s Fort Knox Gold Raiders, Minna Ronkainen
3: Fablernas Ojojoj Big Gambler, Elisabeth Hallstensson
4: Nordanlejonets Dino, Anna Ehrling

 Öppenklass (19 anmälda):

1, CK: Lejonklippans Amazing Heritage, Petra Högberg
2, CK: Leonskall’s Kizz Me Goliat, Kathy Karlsson
3: Boyzone’s Catch Me If You Can, Kerstin Frönestedt
4: Boyzones Happy Feet, Mika Rantanen

Championklass (8 anmälda):

1, CK: Vallonbygdens Crazy In Beer, Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
2, CK: Fablernas Michelin Gubben, Elisabeth Joelsson
3, CK: Racystar Ignition, Gubritt Andersson
4, CK: Gep’s Big Bear’s Peace

Veteranklass (3 anmälda):

       1, CK: Teamaides Hjälten Hero, Ulrika Szabo

BÄSTA HANE:
       BIR: Vallonbygdens Crazy In Beer
       2: Fablernas Michelin Gubben
       3, CERT, CHAMPIONAT: Lejonklippans Amazing Heritage
       4, R-cert: Wildering’s Fortknoxlittlegoldheart


BH 3, CERT, CHAMPIONAT: Lejonklippans Amazing Heritage

TIKAR
Juniorklass (18 anmälda):

       1, CK: Blå Rosen’s Love Is All Around, Elisabet Andersson
       2, CK: Sandiana’s The Centre Of The Heart, Christina Utbult
       3, CK: Duvasgårdens Trendy Twiggy, Therese Hällström
       4: Boyzone’s Taste Of Honey, Marlena Puisto & Kerstin Frönestedt

Unghundsklass (11 anmälda):

1, CK: Duvasgårdens Tovas Toulouse, Märta Brandts & Margareta Mix
2, CK: Fablernas Ojojoj Do Not Forget Me, Anneli Levin
3: Fablernas Ojojoj O-Koll, Anna Ehrling
4: Knockano’s Princess Of Umbria, Ruth Lintonsson

Öppenklass (21 anmälda):

1, CK: Lejonhjärta Auregia, Annette Lerjéus
2, CK: Viljanshof Hämnden Är Ljuv, Birgitta Strömberg
3: Lilla Äventyrets Farinella, Pia Hemming & Lena Källström
4: Vallonbygdens Crazy Mix, Jennie Trouin

Championklass (3 anmälda):

1, CK: Knockano’s Winther In Salinas, Ruth Lintonsson
2: Leodal’s Belize, Angelica & Kristian Klavbäck
3: Lilla Äventyrets Daphne, Pia Hemming

Veteranklass (7 anmälda):

1, CK: Sjö Björnens Äventyr, Pia Hemming
2: Kusbolejonet’s Interesting Dream, Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
3: Bölelejonet Athena-Pondurosa, Malin Östlund
4: Lejonlands Geisha, Maud Elffors

BÄSTA TIK:
        BIM: Knockando’s Winther In Salinas
        2, CERT: Duvasgårdens Tovas Toulouse
        3: Sjö Björnens Äventyr
        4, R-cert: Lejonhjärta Auregia


BT 2, CERT: Duvasgårdens Tovas Toulouse



Bästa Uppfödarklass
(8 anmälda):

       1, HP: Gep’s Big Bear’s Kennel, Gina E Persson
       2, HP: Lilla Äventyrets Kennel, Pia Hemming


Bästa Uppfödarklass: Gep's Big Bear's Kennel

 

Bästa Avelsklass (7 anmälda):

      1, CK: Gep’s Big Bear’s Peace, Gina E Persson

Vinnare Barn med hund:

 

 BIR & BIM


BIM: Knockando's Winther In Salinas & BIR: Vallonbygdens Crazy In Beer

BIR & BIM - veteran


BIM-veteran: Sjö Björnens Äventyr & BIR-veteran: Teamaides Hjälten Hero
 

Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »