Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

 

Resultat rasspecial
   Tvååker 2016-07-10

Domare: John Berg
Antal anmälda: 70 anmälda


Bir & Bim


Bir & Bim valp 4-6 mån   

 
   Bim & Bir valp 6-9 mån


Bisvalp

       
certhane                                                          certtik


Bim & Bir veteraner

Bästa uppfödargrupp

 

  VALPAR  
Valpklass 4-6 mån
Hanar (1 anmälda)
   
1. HP, BIR-valp 4-6 mån Good Akilola's Goucho Lion Vom Stei Lotta Petré
     
Tikar (3 anmälda)    
1. HP, BIM-valp 4-6 mån, Vargbiten's Fiona Mikael Olsson
2. Laquettas Queen Bitch Kristina Trudesson
     
Valpklass 6-9 mån
Hanar (1 anmälda)
   
1. HP, BIM-valp, 6-9 mån Fablernas Prio I Elisabeth Joelsson
     
Tikar (4 anmälda)    
1. HP, BIR-valp, 6-9 mån, BIS-valp Dragongårdens Worth The Wait Jana Jobark
2. HP Dragongårdens It Takes More Agneha Bohlin
3. Fiva's Chiquitita Susanne Oscarsson
4. Fablernas Snöflinga Amarilla Marton
     
   VUXNA
HANAR    
Juniorklass (4 anmälda)    
1. Exc CK Slottblommans Chibs Of Samcro Pamela Abrahamsson
2. Exc CK Gep's Big Bear's Crawling Cub Gina Ekström Persson
     
Unghundsklass (3 anmälda)    
1. Exc CK Knattebergas Haloween Ghost Maria-Helene Andersson
2. Exc CK Aleomas First Guy For Us Mats Hall
3. VG Besaroon Mikhail Mikael Olsson
     
Öppenklass (7 anmälda)    
1. Exc CK CK Golden Charmer Calix Mr Fantastic Cecilia Lundquist
2. Exc CK Viljanhofs Vårvide Af Norden Axel Loecken
3. Exc Fiva's Zokrates Viktoria Wildering
4. Exc Knockando's Waikato Quincyson Jane Askfelt
     
Championklass (7 anmälda)    
1. Exc CK Namupalan Bling Smack Chap Jessica Lindberg Junehall
2. Exc CK Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
3. Exc CK Leonskall's Kizz Me Bobbo Linslus Marina Björnbrink
4. Exc CK Knockando's XO Delamain Christmas Lone Dyhr
     
Veteranklass (2 anmälda)    
1. Exc CK Bästa veteran Knockando's QMP Quincy Red Ruth Lintonsson
     
BÄSTA HANE    
1. BIR Namupalan Bling Smack Chap Jessica Lindberg Junehall
2. CERT Slottblommans Chibs Of Samcro Pamela Abrahamsson
3. Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
4. R-CERT Golden Charmer Calix Mr Fanrastic Cecilia Lundquist
     
     
     
     
TIKAR    
Juniorklass (13 anmälda)    
1. Exc CK Skorres Wera Elisabet Andersson
2. Exc CK Sugar-Pie Lisbeth Magnusson
3. Exc CK Kausholm's Christmas Event Troll Pia Ferrold, Bente Ferrold
4. Exc CK Slottblommans Lyla Of Charming Pamela Abrahamsson
     
Unghundsklass (1 anmälda)    
1. VG Zir Ozzy's Charmed Piper Catrine Undebeck
     
Öppenklass (15 anmälda)    
1. Exc CK Dragongården Euphoria Jana Jobark
2. Exc CK Fairytroll's Sugar Pie Maria Andersson
3. Exc CK Zir Ozzy's Charmed Prue Catrine Undebeck
4. Exc CK Knockando's XO De Luze Fine Susanne Lindblom
     
Championklass (6 anmälda)    
1. Exc CK Skjaergaardens 4 Your Eyes Only 007 Elise von Holten
2. Exc CK Kausholm's Long Awaited Destiny Pia Ferrold, Bente Ferrold
3. Exc CK Dragongårdens Heavenly Dream Jessica Lindberg Junehall
4. Exc CK Skjaergaardens Copy My Attitude Elise von Holten
     
Veteranklass (5 anmälda)    
1. Exc CK, BIM-veteran Knockando's QMP Quinta Red Kristina Trudesson
2. Exc CK Bölelejonet Nicki Elisabeth Joelsson
3. Exc Gullefjuns Ullstrumpa Ronny Olsson
4. VG Teamaides Päls Pralinen Robin Neumann
     
BÄSTA TIK    
1. BIM, CERT Dragongårdens Euphoria Jana Jobark
2. Skjaergaardens 4 Your Eyes Only 007 Elise von Holten
3. Kausholm's Long Awaited Destiny Pia Ferrold, Bente Ferrold
4. Dragongårdens Heavenly Dream Jessica Lindberg Junehall
oplacerad med R-cert Skorres Wera Elisabet Andersson
     
Uppfödarklass    
1. HP Knockando’s Kennel Ruth Lintonsson
Barn med hund vinnare:
Domare Mathilde von Holten
Linnea med Spöket  

 

 

Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »