Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

Blekinge läns vapen Blekinge län

 

 

 

Dalarnas läns vapen Dalarnas län

 

Duvasgårdens - Dala Husby
Margareta Mix & Märta Brandts
Tel: 0225-46000, 0705-520204
Epost: marta.brandts@hotmail.com,
mikael.brandts@telia.com
Hemsida: http://www.duvasgardens.se

Amazing Noisy's - Hedemora
Lena Källström
Tel: 0225 270164, 076-8023489
Epost: nora_04@spray.se
Hemsida: http://www.amazingnoisys.se

Artemis - Grängesberg
Rose-Marie Smedbakken
Tel: 070-536 39 27
Epost: r.smedbakken@telia.com
Hemsida: http://www.kennelartemis.se
 

Lejonlands - Venjan
Gun Olofsson
Tel: 073-0529859
Epost: gun@lejonland.se
Hemsida: http://www.lejonland.se
 

Miss Kellys - Ludvika
Pernilla Söderlund
Tel: 0240-37205, 070-3537205
Epost: celsiana@telia.com
Hemsida: http://www.linaochtovassida.se/misskellys.html

Nordanlejonets - Mockfjärd
Anna Ehrling
Tel: 0241-21097, 070-2647103
Epost: sjan2@spray.se
Hemsida: http://www.123minsida.se/nordanlejonet

Villmobackens - Ludvika
Marina Fredriksson
Tel: 0240-36070, 070-3454920
Epost: villmobackens@telia.com
Hemsida: http://www.villmobackens.se

Ögonfröjdens - Sifferbo
Monica Haglöf, Per-Arne Dahlin
Tel: 0243-230101, 070-538 10 51
Epost: haglof-dahlin@telia.com

 Gotlands läns vapen Gotlands län

 

 

 

Gävleborgs läns vapen Gävleborgs län

 

Bölelejonet - Bollnäs
Anne Marie Krigh
Tel: 0278/231 36, 070/ 660 040 0
Epost: ann-marie.krigh@helsingenet.com
Hemsida: http://bolelejonet.dinstudio.se
 

 

Hallands läns vapen Hallands län

 

Altonastigens  - Eldsberga
Ingela Farnestam & Lasse Johansson
Tel: 070-337 46 59
Epost: altonastigen@gmail.com
Hemsida: http://www.altonastigen.se/

Mathoaka's  - Tvååker
Lotta och Rolf Petré
Tel: 0340 - 67 15 42, 0733-24 36 62
Epost: mathoakas@hotmail.com
Hemsida: http://www.mathoakas.se/

Endless Edens  - Hyltebruk
Annette Berntsson & Rikard Berntsson
Tel: 0345-713 15
Epost: annette6801@hotmail.com
Hemsida:www.endlessedenskennel.weebly.com

Millijors - Varberg
Lillemor Johansson
Tel: 076-534 50 10
Epost: millijors@outlook.com
Hemsida: http://millijors.com/ 

Fairytrolls  - Kungsäter
Maria och Stefan Andersson
Tel: 0732-195762
Epost: maria.potofgold@telia.com
Hemsida: http://www.fairytrolls.com/
 

Kennel Frimodig - Falkenberg
Victoria Frimodig & Maria Frimodig
Tel: 0703-604384
Epost: Kennel.Frimodig@hotmail.com
Hemsida: http://www.Frimodig.nu

Jämtlands läns vapen Jämtlands län

 

Lejonvindens - Sveg
Gunilla Hallgren
Tel: 070-258 12 45
Epost: lejonvindens@telia.com

 

Jönköpings läns vapen Jönköpings län

 

La Dolce Luna's  - Smålandsstenar
Elise von Holten
Tel: 0371-32067, 0702770792
Epost: vonholten71@telia.com

Vargbiten's - Sävsjö
Kristina Walter
Tel: 0382-10136, 070-6951478
Epost: sayonara66@yahoo.se
Hemsida: http://www.vargbitens.se

Yakz  - Löbbo Smålandsstenar
Marie Karlsson
Tel: 0371-94060, 0730553872
Epost: marie_liljebo@hotmail.com
Hemsida: http://www.yakzkennel.se

Zir Ozzy`s  - Forsheda
Catrine Undebeck
Tel: 0370-818 69, 073-263 25 58
Epost: zirozzy@tildemedia.com
Hemsida: http://www.zirozzy.se

Kalmar läns vapen Kalmars län

 

 

 

Kronobergs läns vapen Kronobergs län

 

 

 

Norrbottens läns vapen Norrbottens län

 

 

 

Skåne läns vapen Skånes län

 

Aleomas - Hässleholm
Mats Hall
Tel: 0451-844 78, 0733-228 384
Epost: lena.hall@aleomas.se
Hemsida: http://www.aleomas.se

Blizzmajazz  - Norrvidinge
Jenny Bergdahl
Tel: 0413-700 27, 0709-31 53 18
Epost: jenny@blizzmajazz.se
Hemsida: http://www.blizzmajazz.se

Dragongårdens - Höör
Petra Junehall
Tel: 08-510 250 90, 070-764 72 02
Epost: petra@dragongarden.com
Hemsida: http://www.dragongarden.com/

Enjoy Bear's  - Hörby
Bibbi Nilsson
Tel: 0415-43012, 070-152 33 50
Epost: bibbi.n@ortofta.com

Laquettas - Oxie
Kristina Truedsson
Tel: 040-546742, 0708-246742
Epost: laquettas@live.se
Hemsida: http://www.kennellaquetta.se
Shimani's - Perstorp
Susanne Oscarsson
Tel: 073-3940317
Epost: susanne_oscarsson2@hotmail.com
Hemsida: http://www.shimaniskennel.se

Skorres - Örkelljunga
Elisabet Andersson
Tel: 0435-80080 073 925 45 58
Epost: skorreskennel@gmail.com
Hemsida: http://www.skorres-kennel.nu/

Stormfälles - Bjärred
Marie Billqvist
Tel: 046-24 77 88, 0704-367474
Epost: marie@billqvist.se
Hemsida: http://stormfalles.hundia.net

Stockholms läns vapen Stockholms län

 

Grindvaktens - Rånäs
Anders & Jenniefer Weström
Tel: 0175 - 610 88, 073- 925 35 39
Epost: info@grindvakten.se
Hemsida: http://www.grindvakten.se/

Rudbackens  - Norrtälje
Karin Österman
Tel: 0176-227262,0176-224259, 070-7355317
Epost: dixie_72@hotmail.com

Limeblossom - Tumba
Susanne Lindblom
Tel: 070-9521635
Epost: kennel.limeblossom@gmail.com
Hemsida: https://www.limeblossom.se/

 

Södermanlands läns vapen Södermanlands län

 

Grytetorp - Åkers Styckebruk
Linda Rydgren
Tel: 0707-983699
Epost: lindarydgren@hotmail.com
Hemsida: http://www.grytetorp.st  
 

Leodal´s - Tystberga
Angelica & Christian Klavbäck
Tel:(A)0735-424593, (C)072-2640530
Epost: leodals@hotmail.se  
Hemsida: http://www.leodals.se

Sjö Björnens  - Strängnäs
dAnn-Christin Sultan
Tel: 0152-521 70 , 0708-42 91 42 el. 070-245 84 75
Epost: sultan@glocalnet.net
Hemsida: http://www.algonet.se/~sultan

ViljansHof - Eskilstuna
Birgitta Strömberg
Tel: 073-6142282
Epost: birgitta@viljanshof.se
Hemsida: www.viljanshof.se

Uppsala läns vapen Uppsalas län

 

Gep's Big Bear's - Östervåla
Gina E Persson, Kerstin Frönestedt
Tel: 0292-222 20, 073-844 52 58
Epost: g1na@live.se
Hemsida: http://www.geps.se/

Grand Bergers - Tierp
Monica Holmgren
Tel: 070-3716811
Epost: grandbergers@gmail.com
Hemsida: http://www.grandberger.se

Mohinhis - Tärnsjö
Maria Gustafsson
Tel: 0292-510 00, 070-775 66 92
Epost: mohinhis@telia.com
Hemsida: http://www.mohinhis.se

 

 

 

Värmlands läns vapen Värmlands län

 

Drömbjörnens - Kil
Ann-Katrin Hansson
Tel: 0554-70241
Epost: cina@drombjornens.se
Hemsida: http://drombjornens.se

Ögonglimtens – Grums
Maritha Nordin
Tel: 0702-966243
Epost: maritha@ogonglimten.se
Hemsida: http://www.ogonglimten.se

Västerbottens läns vapen Västerbottens län

 

Hellcat's - Umeå
Linda Svahn
Tel: 070-2581426
Epost: hellcats45@gmail.com
Hemsida: www.hellcatsleonberger.se

Lejonjaktens - Vännäs
Sandra Holmgren
Tel: 0935-22002, 070-3769792
Epost: sandraspoland@hotmail.com
Hemsida: http://www.lejonjaktenskennel.wordpress.com

Lionbrooks- Vännäs
Emma Ottosson
Mob: 0730-773938
Epost: emma_1ottosson@hotmail.com 
Hemsida: http://www.lionbrooks.se

Martenlake's - Umeå
Mimmi Lindström
Epost: mgruffmanronnlund@gmail.com

 

Unique dogs - Nordmaling
Margaretha Björklund
Tel: 070-6561043, 0930-40125
Epost: uniquedogskennel@Outlook.com
Hemsida: http://www.uniquedogs.se

Viljeyrans - Bureå
Eva Karlsson
Tel: 070-5780142
Epost: eva.hastkroken@gmail.com
Hemsida: http://www.viljeyrans.se

Västernorrlands läns vapen Västernorrlands län

 

Lejonklippans - Ramvik
Petra Högberg
Tel: 070-6083912
Epost: petrasgoogel@gmail.com

 

Västmanlands läns vapen Västmanlands län

 

 

 

Västra Götalands vapen Västra Götalands län

 

Amaleons  - Sävedalen
Annika Östling
Tel: 0704545664
Epost: leonberger666@hotmail.com

Gullefjuns - Svanesund
Cecilia Westlund
Tel: 0304-47379, 0702-878423
Epost: cicci@kennelgullefjun.se

Con-cordelia - Vartofta
Mikael Olson
Tel: 073-807 08 37, 073-037 36 71, 
Epost: con-cordelia@hotmail.com 
Hemsida: http://kennelconcordelia.se 

Knockando's - Härryda
Ruth Lintonsson
Tel: 070-308 15 38, 0301-301 26
Epost: knockandos@gmail.com
Hemsida: http://www.knockandos.se

Hjältarnas - Landvetter
Ulrika Szabo, Robin Neumann
Tel: 0708-699611
Epost: ulrika.szabo@telia.com
Hemsida: http://www.leonberger-usz.se

Kustkärans -Brastad
Camilla Johansson
Tel: 0761-683352
http://www.kustkaranskennel.n.nu/

Lejonhjärta - Skövde
Annette och Frida Lerjéus
Tel: 0500-482597, 070-5940137 076-0169131
Epost: annette@kennellejonhjarta.se
Hemsida: http://www.kennellejonhjarta.se

Lejonnallars - Skara
Camilla Johansson, Mikael Klementsson
Tel:0736-923973
Epost: camilla@lejonnallar.se
Hemsida: www.lejonnallar.se http://www.facebook.com/lejonnallars

Lejonshines - Mariestad
Annelie Levin
Tel: 076-1133795
Epost: lejonshineskennel@yahoo.se

Sandiana´s  - Uddevalla
Christina Utbult
Tel: 0707-563029
Epost: amanda01_304@hotmail.com
Hemsida: http://www.sandianas.com

Skinnfälleröds - Dingle
Katarina Eivesson Ulmehed
Tel: 0524-23141, 0734-404406
Epost: katarina.ulmehed@telia.com
Hemsida: http://www.skinnfallerod.se
 
Slottblommans - Vårgårda
Pamela Abrahamsson
Tel: 0769-420251
Epost: slottblommans@live.se
Hemsida: http://www.slottblommans.se

Teqimbo´z - Brastad
Veronica Lodin Kvistrum
Tel: 0523-41215, 070-3141215
Epost: teqimboz@live.se
Hemsida: http://www.teqimboz.se

Tukimukis - Älvängen
Jörgen Rhodèn, Jenny Robertsson
Tel:030-374 71 88, 070-876 34 09, 073-624 66 00

Wildering´s - Vänersborg
Victoria Wildering
Tel: 0723-503565 
Epost: henrik.sandin@hotmail.com
Hemsida: http://www.wilderings.se

Wänerlands - Sjötorp
Lisbeth Andersson
Tel: 0501-51244, 070-398 82 51
Epost: wanerlands@gmail.com
Hemsida: http://www.wanerlands.se

 

 

   

Örebro läns vapen Örebros län

 

Knickerbockers - Askersund
Pirkko Andersson
Tel: 0764-160622
Epost: pirre@knickerbockers.se
Hemsida: http://www.knickerbockers.se

 

 

 

Östergötlands läns vapen Östergötlands län

 

Knatteberga`s - Kisa
Maria-Helen Andersson
Tel: 0494-71358, 0727-291223
Epost: polgara_6@hotmail.com
Hemsida: http://www.knattebergas.com

Remröd´s - Valdemarsvik
Line Woldmo
Tel: 073-808 98 00
Epost: line@liwo.se
 

 

 

 

 

Meny pil

Info Index, Hd/Ed
Uppfödarträffar
Avel-Uppfödning
Uppfödare
Avelsråd
Avel-Protokoll
Avel - RAS
Avel - Statistik
Avel - Hanhundsintyg
Avel - Grönt ljus? (Green light)
Avel - HD/ED
Avel - Ögon
Info till valpköpare
Valphänvisning & valppaket

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »