Resultat SKK utställningar

Hässleholm Nordic Dog Show
2019-05-18
Domare: Jörgen Hindse
40 anmälda

BIR & BIM

Bim- & Bir-veteran

BIR, Nordic cert: Namupalan Bling Smack Chap, ägare: Jessika Junehall
Bhkl 2, R-nordic cert: Skjaergaarden Die Another Day 007, ägare: Irene Ueland, NO
Bhkl 3, CERT: La dolce Lunas Unity Badboy for Me, ägare: Elise von Holten
Bhkl 4, R-cert: Geps Big Bears Chiefblackmoccasin, ägare: Hélene Randau

BIM, Nordic cert: La Dolce Lunas Legacysoulmateforme, ägare: Mathilde von Holten
Btkl 2, R-nordic cert: Fairytrolls Sugar Pie, ägare: Maria Andersson
Btkl 3, CERT: La dolce Lunas Unity Beloved for M, ägare: Mathilde von Holten
Btkl 4, R-cert: Dragongårdens Girl Gone Wild, ägare: Maja Göransson

Bir-valp, BIS-3 valp: Dragongårdens Pride And Joy, ägare: Jessika Junehall

Bir-veteran: Knockando Winther In Salinas, ägare: Ruth Lintonsson
Bim-veteran: Geps Big Bears Chiefblackmoccasin, ägare: Hélene Randau

Bästa avelsklass 1, HP La Dolce Lunas Dream Pearl For Me, ägare: Elise von Holten

Bästa uppfödarklass 1, HP La Dolce Lunas kennel, Elise & Mathilde von Holten


Nordic Dog Show Lidköping
2019-05-12
Domare: Bengt-Åke Bogren
Antal anmälda: 17
BIR & BIM

Bir-veteran

BIR, Nordic Cert, Mohinhi’s Quattro Of Quality ägare Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT, reserv nordic cert: The Lions King’s Kovu Jurajska Bryza, ägare Denise Linblom
Bhkl 3, R-cert: Lord Luke From Durakiewich, ägare Mikael Olsson
Bhkl 4: Endless Edens Chief Little Horse, ägare Alexandra Länström

BIM, CERT, Nordic cert: Remsröd’s Yellow Diamond, ägare Maria Gustafsson
Btkl 2, R-cert, R-nordic cert, Bir-veteran, Bis-3 veteran: Fablernas Ojojoj Do Not Forget Me, ägare Annelie Levin
Btkl 3: La Dolce Luna’s Legacysmileforme, ägare Linda Kulas


Västerås Nationell Utställning
2019-04-27
Domare: Åsa Fröding Andersson
Antal anmälda: 24
BIM & BIR

Certhane

BIR, CERT, BIG-3: Remröd’s Yellow Diamond Ägare: Maria Gustafsson
Btkl 2: La Dolce Luna’s Legacysoulmateforme Ägare: Mathilde von Holten
Btkl 3, Bästa veteran: Leodal’s Belize Ägare: Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 4: Duvasgårdens Xtravaganta Xyntia Ägare: Margareta Mix

BIM: Gep’s Big Bear’s Blackfeet Ägare: Monica Kälveskog
Bhkl 2: Mohinhis Quattro of Quality Ägare: Maria Gustafsson
Bhkl 3, CERT, Championat: Lionbrook’s Dollar of Destiny Ägare: Sofia Grundström
Bhkl 4, R-cert: Mohinhi’s Rover Running on Request Ägare: Kristin Persson


Svensk Vinnarutställning Sundsvall
Internationell Utställning
2019-04-19
Domare: Petra Högberg
Antal anmälda: 27

BIM & BIR

Tikcert

Hancert

BIR, Bir-veteran: Leodal’s Belize Ägare: Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2, CERT, CACIB, ChampionatLejonvinden’s Highlight Ägare: Gunilla Hallgren Mattsson
Btkl 3: Duvasgårdens Xtravaganta Xyntia Ägare: Margareta Mix
Btkl 4: Remröd’s Yellow Diamond Ägare: Maria Gustafsson

BIM, CACIB: Mohinhi’s Quattro of Quality Ägare:Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT, R-cacibLejonvinden’s Heartache Ägare: Anna Grundberg & Mimmi Lindström
Bhkl 3, R-cert: Lejonvinden’s Heartbreaker Tarras Ägare: Mimmi Lindström

Uppfödarklass 1, HP: Lejonvinden’s Kennel Ägare: Gunilla Hallgren Mattsson
Avelsklass 1, HP: Lejonvinden’s Diva Ägare: Gunilla Hallgren Mattsson


Malmö Internationell Utställning
2019-03-30
Domare: Johan Andersson
Antal anmälda: 33

BIR, CACIB, BIG 1: Namupalan Bling Smack Chap Ägare: Jessika Junehall
Bhkl 2, CERTLa Dolce Luna’s Unity Badboy For Me Ägare: Björn Tinglöf
Bhkl 3, R-cert, R-cacib: Mystic Moonstone Ginger Heaven Ägare: Marina Granholm
Bhkl 4: Guldlejonet Draco Ägare: Josefin Granqvist

BIM, CACIB: La Dolce Luna’s Legacysoulmateforme Ägare: Mathilde von Holten
Btkl 2, R-cacib: La Dolce Luna’s Legacyselfieforme Ägare: Elise von Holten
Btkl 3: Blå Rosens Love Is All Around Ägare: Elisabeth Andersson
Btkl 4, CERT, Championat: Endless Edens I am the Future Ägare: Annette Berntsson
R-cert: Gep’s Big Bear’s South Dakota Ägare: Per Hall

Bir-valp: Vanitza Dried Mango Ägare: Ingela Westphal
Bir-veteran: Gep’s Big Bear’s Chiefblackmoccasin Ägare: Helene Randau
Bästa uppfödarklass: La Dolce Lunas Kennel Ägare: Elise & Mathilde von Holten

 


My Dog Internationell Utställning
2019-01-06
Domare: Supronowicz Malgorza, POLEN
Antal anmälda: 44

BIM & BIR

Certhane & Certtik

Bir-valp

BIR, CACIB, BIG 4: Namupalan Bling Smack Chap Ägare: Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib: Skjaergaardens Bumbibears Bombo Ägare: Tone Mosby, Norge
Bhkl 3: La Dolce Luna’s Legacyshinesforme Ägare: Cicci Lundqvist
Bhkl 4, CERT, Championat: Ögonglimtens A Kind of Magic Ägare: Maritha Nordin

BIM, CACIB, CERT, Championat: Remröds Ferrari Testarossa Ägare: Line Woldmo 
Btkl 2, R-cert, R-cacib: Skjaergaardens Butterfly Cocoon, NO
Btkl 3: Hula Hoop’s Hot Kummin Lion Vom Ste Ägare: Lotta Petre
Btkl 4: Fablernas Sol Ur Ägare: Sandra Svensson

Uppfödarklass 1, HP: La Dolce Luna’s Kennel
Avelsklass 1, HP: La Dolce Luna’s Dream Pearl For Me

Bir-valp: La Dolce Luna’s Unity Beloved For M Ägare: Mathilde von Holten
Bästa Junior: Hula Hoop’s Hot Kummin Lion Vom Ste Ägare: Lotta Petre
Bir-veteran: Gep’s big Bears Chiefblackmocassin Ägare: Helene Randau
Bim-veteran: Kustkärans Ariel Ägare: Louise & Camilla Johansson


My Dog Nordic Dog Show
2019-01-05
Domare: Ann-Christin Johansson
Antal anmälda: 57


BIR & BIM

Certhane

Bästa avelsklass


Bim- & Bir-valp

BIR, NSC, BIG-2: Namupalan Bling Smack Chap Ägare: Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-NSC, Championat: Skjaergaardens Bumbibears Bombo Ägare: Tone Mosby, NO
Bhkl 3: La Dolce Luna’s Legacyshinesforme Ägare: Cicci Lundquist
Bhkl 4, R-cert: Fablernas Pepparkaksgubbe Ägare: Desirée Lindberg

BIM, NSC: La Dolce Lunas Legacyselfieforme Ägare: Elise von Holten
Btkl 2, R-NSC, Bir-veteran: Leodal’s Belize Ägare: Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 3, CERT: Liongates X-Margit, NO
Btkl 4: La Dolce Luna’s Legacysoulmateforme Ägare: Mathilde von Holten

Bir-valp: La Dolce Luna’s Unity Beloved For M Ägare: Mathilde von Holten

Uppfödarklass 1, HP: La Dolce Luna’s Kennel
Avelsklass 1, HP: La Dolce Luna’s Dream Pearl for Me